تعمیر شیشه شکسته

آیا واقعا می توان شیشه شکسته را تعمیر کرد؟

مواجه با شیشه های شکسته و حتی تلاش برای تعمیر شیشه شکسته را تقریبا همه مان تجربه کرده ایم. چیزهای باارزشی مانند قاب عکس ها، آینه ها، ظروف شیشه ای آشپزخانه یا شیشه های درب گاها با شکستگی های خفیف یا شدید روبرو می شوند. ترک های کوتاه می توانند به سرعت به شکاف های طولانی تبدیل شوند که به راحتی شیشه های بزرگ را از بین می برن. اما شما می توانید به سرعت و با کمترین هزینه آن شیشه را تعمیر کنید و از جایگزینی کامل با اپوکسی و تیغه چاقوی سودمند جلوتر باشید! با تیم ما همراه باشید تا به شما نحوه تعمیر شیشه شکسته را آموزش دهیم.

تعمیر شیشه شکسته | رفع شیشه ترک خورده با اپوکسی دو بخشی

هدف از ترمیم ترک شیشه توسط خودتان، به حداقل رساندن ظاهر ترک و مهار ترک و جلوگیری از گسترش آن است. تعمیر شیشه باعث نمی شود ترک از همه جهات کاملاً دیده شود. بلکه نوعی لمس آرایشی است که باعث کاهش جلوه بصری ترک می شود. وقتی از زوایای خاصی مشاهده می شود، ترک ترمیم شده قابل مشاهده نیست. از زوایای دیگر، ترک قابل مشاهده خواهد بود.

اپوکسی دو بخشی از یک رزین و یک سخت کننده تشکیل شده است. هیچ کدام به تنهایی کار نخواهند کرد. شما باید این دو ماده را خارج کرده و با هم مخلوط کنید. برای تعمیر شیشه شکسته کوچک، بهتر است اپوکسی را در یک سرنگ دو سیلندر خریداری کنید. این سرنگ جریان رزین و سخت کننده را تنظیم می کند تا در نسبت صحیح باقی بمانند.

چه شیشه را در جای خود بچسبانید و چه با تکه های شیشه جداگانه کار کنید، دیگر نگران اپوکسی اضافی نخواهید بود. مقدار اضافی را در جای خود رها کرده و اجازه می دهید تا کاملاً بهبود یابد. هنگامی که اپوکسی سفت شد ، شما آن را با تیغ یا تیغه چاقوی مفید جدا خواهید کرد.

اما شما چه نوع شیشه ترک خورده ای را می توانید تعمیر کنید؟

لیست زیر قابل تعمیر هستند و جای امیدواری دارند:

 1. شیشه تک جداره
 2. آینه
 3. کاشی های شیشه ای
 4. حاشیه ها
 5. شیشه تصویر
 6. مقداری ظروف شیشه ای آشپزخانه

از تعمیر شیشه های زیر اجتناب کنید:

 1. پنجره های دو جداره
 2. درب مایکروویو
 3. درهای کوره
 4. شیشه دوش یا وان
 5. شیشه اتومبیل

شیشه های تصویری، شیشه های درب یا حاشیه درها، پنجره های تک جداره، آینه ها و کاشی های شیشه ای با روش اپوکسی دو بخشی قابل تعمیر هستند. ظروف شیشه ای آشپزخانه که گرم نمی شوند و برای ماکروفر قابل استفاده نیستند نیز اغلب قابل تعمیر هستند.

شیشه های ترک خورده تلفن یا تبلت تا حد محدود قابل ترمیم هستند. اگرچه ترک قابل مشاهده است، اما رفع آن از ریختن شیشه جلوگیری کرده و از طولانی شدن ترک جلوگیری می کند. بعلاوه ، این ترک را صاف می کند و برجستگی های تیز را کاهش می دهد.

ترکهای ضربه ای در صورت تمایل به ترمیم بهتر اگر قطر آنها بیش از ۱ اینچ نباشد. ترکهای طولانی نباید بیشتر از ۱۲ اینچ باشد. تعمیر شیشه فقط روی شیشه های تک جداره کار خواهد کرد.

شیشه درب مایکروویو، شیشه های دو جداره، شیشه درب دوش یا وان یا شیشه اتومبیل را با این روش تعمیر نکنید!

چه لوازمی احتیاج خواهید داشت؟

 1. تیغه چاقوی تیز و اثربخش
 2. دستکش نیتریل
 3. چوب صنایع دستی چوبی
 4. عینک ایمنی
 5. مواد شوینده
 6. اپوکسی دو بخشی
 7. شیشه پاک کن
 8. نوار نقاش

حالا این دستور العمل را مرحله به مرحله با ما دنبال کنید!

منطقه کار را آماده کنید؛ فضا سازی کنید و حاضر شوید…

مقوای تمیز را روی قسمت کار بگذارید. در یک اتاق با تهویه مناسب کار کنید. از آنجا که فقط پنج دقیقه با اپوکسی وقت دارید، مطمئن شوید که تمام وسایل خود را در این نزدیکی دارید. تمام وسایلی که استفاده می کنید باید یکبار مصرف باشند: سطح کار، دستکش و چوب مخلوط کردن.

شیشه را تمیز و خشک کنید

شیشه باید تمیز و بدون پس مانده باشد تا چسب بچسبد. جدا کردن تکه های شکسته شیشه و تمیز کردن لبه ها در صورت امکان ترجیح داده می شود. در غیر این صورت، قطعات شکسته را کنار هم بگذارید. بگذارید لیوان یا قاب عکس شکسته ی شما تمیز شده و کاملا خشک شود.

یک نکته ایمنی مهم!

اگر تصمیم دارید تکه ها را برای تمیز کردن جدا کنید، با احتیاط دست به شیشه بزنید. همیشه از عینک ایمنی استفاده کنید.

اپوکسی را آماده کنید

انتهای هر دو سیلندر اپوکسی دو بخشی را قطع یا قطع کنید. اطمینان حاصل کنید که هر دو نازل سیلندر به یک اندازه باز هستند. اپوکسی را روی یک سطح تمیز کار مانند یک صفحه کاغذی منشعب کنید. اپوکسی را کاملا با چوب چوب مخلوط کنید.

برای تعمیر شیشه شکسته اپوکسی را به شکستگی اضافه کنید

اگر دو قطعه شیشه از هم جدا باشند، مقدار کمی اپوکسی را در امتداد لبه شکسته یکی از قطعات جدا کنید. وقتی نوارهای نوار نقاش را به سطح خود اضافه می کنید، دو قطعه شیشه را با دست کاملاً محکم نگه دارید.


مقاله مرتبط: زمان تعمیر شیشه های شکسته


برای شیشه های به هم چسبیده چه کنیم؟

اگر تکه ها با هم هستند، به آرامی با چوب اپوکسی را به ترک فشار دهید، مثل این که روی نان صبحانه کره می مالید یا از کرم مرطوب کننده استفاده می کنید. خوب است که یک کوپن کم از اپوکسی بگذارید زیرا به روند برش کمک می کند.

اپوکسی اضافی را برش دهید

هنگامی که اپوکسی کاملاً کارش را با تعمیر شیشه شما تمام کرد با یک تیغه چاقوی کم کار یا تیغ تیغه اضافی را برش دهید. تیغه را با زاویه کم (حدود ۱۵ درجه) بلغزانید تا اپوکسی بریده شود. تیغه را از بدن خود بلغزانید. تا زمانی که تیغه با سطح شیشه تراز باشد ، اپوکسی نیز در آن سطح باقی می ماند.

شیشه را تمیز کنید

برای پاک کردن اثر انگشت از حوله های کاغذی و شیشه پاک کن استفاده کنید.

سخن پایانی

امیدواریم که این آموزش برای تعمیر شیشه شکسته های خانه شما کاربردی بوده باشد. خوشحال می شویم نظرات و تجارب ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

By گلس مدا

آینه کاری، آینه آبشاری، آینه آبی، آینه برنز، آینه بلژیکی، آینه کریستالی، آینه دکورایتو، آینه دودی، آینه سبز، آینه سنتی، آینه شامپاینی، آینه طلایی، آینه کریستال، آینه مسی، شیشه لاکوبل، شیشه بین کابینت، شیشه رنگی، شیشه سند پلاست، شیشه طرحدار، شیشه هوشمند، استندگلس، دور دوشی حمام، کابین دوش حمام، ترنسپرنت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *