تاریخچه آینه کاری

‌آینه کاری پیشینه ای تاریخی دارد و یکی از هنرهای تزیینی ایرانیان است هنری زیبا که انعکاس تاریخ درخشان خلاقیت و نبوغ هنرمندان ایرانی است.

آینه‌کاری از ابداعات ایرانیان بوده است و از دوره ی ساسانیان تا کنون رواج پیدا کرده است.

در فرهنگ ایرانیان آب و آینه نماد پاکی و روشنایی، صفا، واقعیت، راستگویی و صمیمیت است و به همین دلیل است که معماران ایرانی از آن زیاد بهره برده اند.

اگر بخواهیم نمونه ای از آینه‌کاری بجامانده از قدیم را نام ببریم میتوانیم به بنای دیوان‌خانه ی شاه طهماسب صفوی در قزوین  و پس از آن آینه‌کاری در کاخ اشرف (بهشهر) اشاره کنیم.

داستان هنر آینه‌کاری از آنجا شروع میشود که در سده ۱۰ هجری قمری واردات آینه به ایران از کشورهای اروپایی از جمله ونیز انجام می‌گرفت که در طی مسیر بخشی از آینه ها هنگام جابه جایی می‌شکست همین موضوع باعث شد هنرمندان ایرانی از آینه های شکسته برای آینه‌کاری استفاده کنند و آینه کاری جزو ابتکارات و هنرهای تزئینی ایرانیان در نظر گرفته شود.

هرچند جنبه های اقتصادی آینه‌کاری را نباید نادیده گرفت.

 

تاریخچه آینه کاری

آینه کاری

آینه‌کاری یکی از قدیمی ترین عنصرهای تزئینی در معماری شناخته شده و از قدیم علاقمندان زیادی را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است.

آینه کاری
آینه کاری

از آینه‌کاری برای تزئینات داخلی یا بیرونی ساختمان استفاده می شود معماران با برش و چسباندن قطعه های کوچک آینه به شکل های هندسی متنوع و گل و بوته های مختلف، ترنج و نیم ترنج فضاهایی زیبا و درخشان در بناهای مختلف ایجاد میکنند.

بازتاب نور در قطعات کنارهم چیده شده ی آینه تشعشع، زیبایی و درخشش خاصی را برای بنا رقم میزند که چشم هر بیننده ای را می‌نوازد.

 

آینه کاری سنتی

آینه برای مسلمانان نمادی مقدس است و به همین دلیل در اماکن مذهبی برای تزئین از هنر آینه‌کاری استفاده میکنند در این موارد فرد آینه کار تلاش می کند خلاقیت تصویری اش را با آراستگی و پرداخت درآمیزد، عرصه ی عمل وی زیاد وسیع نیست ولی در همین محدوده نیز میتواند قدرت تخیل و خلاقیت و چیره دستی خود را در حدکمال به نمایش بگذارد و با توچه به سختی هایی که آینه کار ایرانی برای تسلط بر وسیله بیان خودش تحمل میکند کارش بعدی معنوی پیدا میکند.

آینه کاری سنتی
آینه کاری سنتی

در گذشته به این کار آینه‌کاری سنتی گفته می‌شد معماران ایرانی علاوه بر استفاده از آینه در مکان های مذهبی برای تحمل گرایی کاخ های شاهنشاهی، موزه ها و مکان هایی که سبک معماری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار بود استفاده میکردند.

 

آینه کاری مدرن

امروزه آینه‌کاری در منازل به شیوه های مدرن و جدید انجام میشود.

ساخت بناهایی با متراژ کوچک وبزرگ خود باعث شده که در طراحی و تزئین بنا از آینه استفاده شود زیرا مهمترین خاصیت آینه در فضاهای داخلی بزرگ و روشن کردن فضا است که فضاها دلبازتر و بزرگتر نشان میدهد.

درخشش نور و انعکاسی که از آینه در فضا ایجاد میشود باعث روشنایی بیشتر می‌شود که همین موضوع طراحان دکوراسیون داخلی را به چالش کشیده تا در طراحی از شیوه های مختلف آینه کاری استفاده کنند.

آینه کاری مدرن
آینه کاری مدرن

با استفاده از آینه ها در فضاهایی مانند: دیوارها، مبلمان، کف پوش، سقف ها ، درب ها و … فضاهایی لوکس و لاکچری را ایجاد میکنند و اگر شیوه ی اجرای آینه کاری با سبک دکوراسیون هماهنگ باشد به ویژگی های خاص و برجسته آن می افزاید.

همچنین باعث میشود موجی از انرژی مثبت در خانه به وجود آید.

همچنین در آینه کاری مدرن از آینه های شیشه ای و آینه های فلزی استفاده میشود که از نوع فلزی آینه به دلیل خش پذیری کمتر استقبال میشود.

آینه های استفاده شده در آینه کاری های دکوراسیون داخلی بیشتر از نوع آینه های تخت می‌باشد زیرا آینه های تخت به نسبت آینه های دیگر مانند آینه های محدب، و کروی و کاو بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

 

تفاوت آینه کاری سنتی و مدرن

در آینه کاری سنتی از قطعات کوچکتر که قطعات هندسی را تشکیل میدهند استفاده میشود و تمامی قطعات توسط افراد و با دست بریده می شوند از همین رو نوعی هنر دست به حساب می آید ولی در آینه‌کاری مدرن آینه ها به قطعات بزرگتری تقسیم میشوند و در اشکال مختلفی طراحی و سپس تولید میشوند.

آینه کاری سنتی و مدرن

تمامی قطعات آینه توسط دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته طراحی و پس از آن بریده می‌شوند.

در آینه‌کاری مدرن هرچه قطعات کمتر باشد طرح نهایی بهتر و زیباتر و لوکس تری خواهیم داشت.

قیمت آینه‌کاری سنتی بسیار پرهزینه تر و گران تر از آینه‌کاری مدرن است به همین دلیل آینه‌کاری مدرن آسانتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 

ابزار و مواد کار آینه کاری

در اینجا به معرفی ابزار و موادکاری مورد استفاده در آینه کاری میپردازیم که عبارتند از:

و تنها ابزار استفاده شده جهت نصب میتوان به کاردک اشاره کرد.

همانگونه که گفته شد ابزار و مواد کار آینه‌کاری بسیار محدود است که خود باعث تصور غلط بعضی افراد میشود چرا که گاهاً افراد با دیدن این موارد با خود فکر میکنند که هنر آینه‌کاری یک هنر ساده و آسان است اما باید این نکته مورد توجه قرار بگیرد که هنر آینه‌کاری یک هنر زیبا است که ظرافت ،دقت و حوصله ی بالایی میخواهد و هر گونه سهل انگاری و بی توجهی در هنر آینه‌کاری باعث شکستن آینه ها و آسیب رسیدن به طرح مورد نظر میشود همچنین بخشی از این هنر زیبا به صورت انتزاعی بوده و بدون نقشه و طرح قبلی می‌باشد و تراویده ذهن خلاق هنرمند یا طراح و معمار می‌باشد.

 

مدل های متنوع آینه کاری

از مدل های متنوع آینه کاری میتوان به :

گل و بته های مختلف اشاره کرد.

آینه کاری را میتوان بر روی دیوارهای گچی یا سیمانی، دیوارهای پوشیده شده با رنگ روغن و یا دیوار کاهگلی، دیوارهای فلزی، دیوار MDF، دیوار چوبی و یا دیوار های سنگی انجام داد.

 

شیوه ی اجرای کار در آینه کاری

در اولین گام طرح مورد نظر توسط طراح، معمار یا شخص آینه کار طراحی و آماده می شود بعداز آن کاغذی که طراحی شده را سوزنی کرده و بر روی سطح کار مورد نظر قرار میدهند و روی آن گرده زنی می‌کنند.

سپس از روی طرحی که با استفاده از گرده روی دیوار یا محل مورد نظر منتقل شده است هنر آینه‌کاری را با استفاده از چسباندن و کنار هم قرار دادن قطعات آینه روی دیوار یا… با گچ و سریش انجام میدهند.

در سطح های آینه‌کاری شده زمینه ی کار دارای خطوط یا نقوش برجسته یا فرورفته است که زمینه کار توسط یک فرد گچ بر مانندطرح آینه‌کاری آماده شده و پس از آن قطعات مختلف آینه با استفاده از آینه بر یا آینه کار در اندازه و شکل های مختلف با الگوی مقوایی برش داده میشود بدون آنکه قطعات از هم جدا شوندآماده  نصب میشوند.

سپس شخص به وسیله ی خمیری که ترکیبی از گچ و سریش است قطعات مختلف آینه را بر اساس طرح قبلی با استفاده از فشار آوردن در محل برش قطعات روی گچ کشته بر روی سطح کار می‌چسباند و فرورفتگی ها و برجستگی های مورد نظر را با فشار دست ایجاد میکند و نقوش دلخواه را ایجاد میکند و در آخر کار با استفاده از آینه پاک کن سطح کار را کاملا تمیز و پاک و براق میکند.

 

فاکتور های موثر بر قیمت آینه کاری

لبه های آینه طی مراحل کارگاهی با دستگاه تراشیده میشوند تا حالت زاویه دار دلخواه را پیدا کرده و به شکل قاب دور تا دور آینه را بگیرند که به این عملیات تراش آینه گفته می شود.

تراش آینه فقط بر روی لبه های آینه انجام میشود و با شیب کم به سطح وسط یا میانی آینه می رسند به گونه ای که قسمت میانه آینه ضخامت اول خود را حفظ می‌کند.

جزئیات برش ها و تراش ها نقش موثری در قیمت آینه می‌گذارد.

لازم به ذکر است که در تراش آینه دستگاه مورد استفاده اتوماتیک و دارای سنگ دیاموند می باشد همچنین طول تراش آینه با توجه به نوع کاربرد آینه و طراحی آن میتواند از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر باشد،

لبه های آینه با توجه به زیبایی خاص خود بسیار نازک و ظریف و شکننده اند.

 

با توجه به اینکه در طراحی آینه‌کاری مورد نظرتان چه رنگی را به عنوان رنگ اصلی در نظر گرفته اید ممکن است قیمت کار بالا یا پایین باشد.

از جمله رنگ های آینه‌کاری میتوان به دور سفید، دودی آبی، طلایی بژ، آبی، دودی و برنز اشاره کرد.

 

مدل های آینه کاری

آینه‌کاری به مدل های مختلفی تقسیم می‌شد که هر کدام از آن ها نقش بسزایی در قیمت آینه‌کاری دارد.

 

هزینه حمل و جابه جایی

اکثر اوقات هزینه حمل یک عامل رقابتی بین تولیدکنندگان و خدمات دهندگان برای جذب مشتری است.

این نکته که هزینه حمل را فروشنده پرداخت کند یا مشتری مقوله ای است که هنوز قانون ثابتی برای آن درج نشده است و گاها تولیدکنندگان یا خدمات دهندگان برای جلب رضایت مشتری ها حمل را با گارانتی عهده دار می‌شوند و از آن طرف چون خدمات خوبی به مشتریان ارائه می‌دهند قیمت واحد آینه کاری را بالا می‌برند پس هنگام تصمیم برای خرید به تماس گرفتن به یک شرکت اکتفا نکنید و این نکته را در نظر بگیرید که حمل آینه‌کاری تخصصی و حساس است و ممکن است بعد از خروج از کارخانه یا کارگاه با ترمز ماشین یا ضربه دچار شکستگی شود.

قیمت جا به جایی آینه ها بستگی به تعداد دفعات رفت و آمد کامیون یا وانت دارد.

 

نصب آینه کاری

یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت آینه‌کاری مهارت شخص نصب کننده است به گونه ای که امکان دارد شما به خاطر اینکه می خواهید هزینه کمتری صرف کنید نصب آینه را به افراد تازه کار بسپارید که خود باعث خطرات جبران ناپذیری خواهد بود.

گاهی با توجه به مهارت و سیاست های بازاریابی یک شرکت جهت جذب مشتری ممکن است نصب مجانی یا با هزینه بالا باشد.

 

کلام آخر

آینه کاری همیشه یکی از بهترین گزینه های چیدمان و دکوراسیون در نظر گرفته می شود استفاده از آینه در طراحی دکوراسیون همیشه هویت و شخصیتی متفاوت به محیط می دهد و در فضای بکارگرفته شده به عنوان عنصر شاخص توجه همگان را به خود جلب میکند.

با استفاده از آینه کاری با شیشه های رنگی و اشکال هندسی مختلف سبک کلاسیک و سبک سنتی را میتوانید برای دکوراسیون خود ایجاد کنید.

آینه در زیباسازی فضا ها نقش مهمی ایفا میکند و استفاده از آن باعث ایجاد محیطی شیک و جذاب می‌شود.

آینه کاری ایرانی گونه ای دیوار نگاری به شمار می آید ولی به اعتبار ویژگی های مختلف بینشی، ساختاری و مضمونی با انواع دیگر دیوارنگاری در جهان متفاوت است.

 

 

برای بازدید و مشاوره ی رایگان پروژه های آینه کاری و خدمات شیشه با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳ تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]