درباره گلس مدا

مجموعه ی شیشه و آینه گلس مدا با بیش از یک دهه سابقه در امر خدمات آینه کاری، شیشه کاری خدمات ویژه ی خود را به صورت اختصاصی ارائه می دهد. برای تماس با گلس مدا کافیست همین حالا با شماره همراه 09123577053 تماس بگیرید تا کارشناسان ما به صورت لحظه ای در هر ساعتی از شبانه روز در خدمت شما هموطنان عزیز و مهربان می باشد.

 

اطلاعات تماس مجموعه ی گلس مدا به شرح زیر است:

۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳

تهران خیابان هنگام سی متری دوم یا شهید جهان شاه لو، چهارراه تکاوران، تکاوران شمالی، پلاک ۴۷۳

ساعت کاری : ۸ صبح تا ۶ عصر

info@glassmoda.com

برای تماس مستقیم با کارشناسان سایت روی این لینک کلیک کنید.

برای بازدید و مشاوره ی رایگان پروژه های آینه کاری و خدمات شیشه با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳ تماس بگیرید.

maxresdefault 4

آینه ها، تعاریف، انواع و مصارف شگفت انگیزشان!

هر آنچه درباره آینه ها باید بدانید!

آینه” یا به عبارت صحیح تر “آیینه” جسمی است که قابلیت بازتاب و انعکاس فراوان امواجی از جمله نور، صورت و … را دارد. هنگام نگاه کردن به اینه تصویر منعکس شده از خود را با کیفیت خوبی می بینید، البته کیفیت آینه بسیار به جنس و مواد بکار رفته در آن بستگی دارد. امروزه از آینه علاوه بر استفاده عادی آن، به عنوان یک متد طراحی دکوراسیون نیز در نظر گرفته می شود. همچنین در ساخت و بهبود دستگاه ها و صنایع نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تاریخچه آینه

قدمت آینه به چند هزار سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. ابتدایی ترین آینه ای که انسان ها از آن بهره گرفته اند سطح صاف آب زلال بوده است که انعکاس تصویر خود را در آن مشاهده کردند. بعدها از سنگ های آتشفشانی مانند ابسیدین استفاده کردند، این سنگ ها صیقلی بوده و در اثر فوران آتشفشان ها بوجود آمده بودند. قطعاتی از این سنگ صیقلی را در ارتفاعات آناتولی ترکیه امروزی پیدا کرده اند که مربوط به 6000 سال پیش از میلاد مسیح بوده است. آینه های مسی صیقلی نیز در سرزمین بین النهرین و مصر یافت شده اند که به ترتیب به 4000 سال و 3000 سال قبل میلاد باز میگردد. همچنین آینه های سنگی جلا داده شده ای را در نواحی مرکزی و جنوبی آمریکا کشف کرده اند که با تخمین زده شده، مربوط به 2000 سال پیش است؛ بطور موازی در همین زمان چینی ها در این بازه زمانی، آینه های برنزی و مسی را رواج داده بودند. در امپراطوری روم شرقی نیز استفاده از آینه به گونه ای رواج پیدا کرده بود که حتی خدمتکاران نیز از آینه استفاده می کردند. با گذر زمان، چینی ها آیینه های فلزی را ابداع کردند که روکش نقره داشتند که قابلیت انعکاس نور و درخشش خوبی داشتند.

انواع آینه کاری آینه های دکوراتیو

در گذشته برای ساخت آینه همانطور که گفته شد از مس و همچنین قلع استفاده می کردند. این دو فلز قابلیت بازتاب و انعکاس نور و همچنین درخشش زیادی داشتند و آینه های ساخته شده از آلیاژ آنها، تصویر به نسبت خوب و شفافی در اختیار فرد قرار می دادند و بسیار دیرتر کدر می شدند. ساخت این گونه آینه ها آن چنان سخت و هزینه بر بود که تنها در اختیار ثروتمندان قرار می گرفت. آینه های عادی و معمولی ای نیز وجود داشتند که کدر بودند و بطور مداوم باید جلا داده می شدند.

 

طرز ساخت آینه

برای ساختن و تهیه آینه به یک صفحه پایه نیاز است که از جنس فلز یا بیشتر شیشه است. سپس به این صفحه یک رویه بازتابنده اضافه می کنند که قابلیت بازتاب و انعکاس خوبی دارد. این رویه بازتابنده را معمولا به سطح پشتی صفحه یا شیشه می افزانید تا از فرسایش یا سایش و هر آسیب شیمیایی دیگر در امان بماند.این رویه بازتابنده در طی فرایند هایی از جمله شکل دهی و صیقل دادن و سپس با پاک سازی آن، همراه با مجموعه ای دیگر از مواد و ترکیبات با خاصیت های خاص خود، در پشت صفحه و شیشه مورد استفاده قرار می گیرند؛ از جمله مواد رایج در رویه بارتابنده شیشه، می توان به فلزهای آلومینیوم و نقره اشاره کرد. سایر موادی که در ساختار و ترکیب رویه بازتابنده آینه مورد استفاده قرار می گیرند عبارت­اند از : کلرید قلع، مس، رنگ و … . کلرید قلع مورد استفاده به جهت تسهیل اتصال نقره به شیشه است زیرا خود نقره توانایی این اتصال را ندارد؛ از یک سری فعال ساز های شیمیایی نیز برای سخنی و دوام نقره و قلع استفاده می کنند. رنگ سبز و خاکستری ( دراکثر موارد) جهت جلوگیری از خراشیدگی و فرسایش و آسیب های تصادفی استفاده می شود. استفاده از فلز مس نیز در آینه برای ایجاد دوام و پایداری بیشتر است. در ادامه فرایند ساخت آینه، با توجه به کاربرد های آن مواد دیگر با خواص متنوع به آینه افزوده می شود.

 

انواع آینه ها

 

آینه بر حسب جنس آن به سه دسته تقسیم می شوند.

  • آینه های شیشه ای: از پرکاربردترین نوع آینه هستند.
  • آینه های فلزی: همانطور که اشاره شد از بنیادین ترین نوع آینه هستند که البته امروزه نیز استفاده و کاربرد خاص خود را دارند.
  • آینه های مایع: جنس پایه این نوع آینه ها بهجای حالت جامد، دارای حالت مایع هستند همچون جیوه و …

 

اما آینه ها ( به ویژه آینه های شیشه ای) برحسب شکل ظاهری و کاربردشان به چند دسته تقسیم می شوند:

آینه شیشه ای: رایج ترین نوع آینه در دسترس که بر حسب میزان صیقلی بودن شیشه، کیفیت و مواد اندود شده آینه، انواع متنوع و کابرد های گوناگون دارد.

آینه فلزی: این نوع آینه که بنیاد فلزی دارد بیشتر در قالب تخت ساخته شده و در مواردی همچون دندان پزشکی و ریز قطعات اپتیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

آینه‌های لایه گذاری شده: در این نوع آینه ها تعداد لایه های اندود شده را افزایش میدهند تا ضریب بازتابش آینه افزایش پیدا کند و کارایی آینه های شیشه بیشتر گردد.

  • آینه های کروی : این نوع آینه در دو دسته کلی قرار دارند و از خاصیت کروی بودن جهت همگرایی دسته نور و یا واگرایی آن، وارونه سازی تصویر، بزرگ نمایی یا کوچک نمایی و … استفاده می شود؛ از جمله مثال های رایج عدسی و ذره بین ها هستند.
  • آینه های شلجمی : این نوع آینه ها در سیستم های موازی سازی دسته پرتوهای نوری و همچنین چراغ های خودروها مورد استفاده قرار می گیرند. این آینه ها با اینکه ظاهر شبیه آینه های کروی دارند اما کاربرد متفاوتی دارند.
  • آینه های توان بالا: از دسته آینه های چندلایه اندود شده اند که در سیستم های بازتابش کامل نور و همچنین در سیستم های کار با لیزر و در انواعی از دستگه های طیف سنج برای محاسبات دقیق و حساسیت سنجی نور مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

کاربرد آینه

در خلال متن بیان شد که هر آینه با توجه به نوع وجنس خود چه کاربردی دارد. برای مثال از آینه های تخت که بسیار هم کاربردی هستند در دکوراسیون ها، بازرسی، استفاده های شخصی، دستگاه های صنعتیف برش و … استفادهمی گردد. از آینه های کروی مثل کوژ و کاو برای استفاده در پیچ جاده ها، در پارکینگ ها، ذره بینف میکروسکوپ، تلسکوپ و … مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در صنعت خودروسازی و … نیز آینه ها کاربرد خود را دارند.

 

استفاده از آینه در دکوراسیون

یکی از مواردی که بسیار کاربردی و به روز محسوب می شود، استفاده از آینه در دکوراسیون خانه می باشد؛ علاوه بر زیبایی و جلوه یبایی که آینه به خانه یا محل کار میدهد، با توجه به شفافیت، صیقلی بودن آن و خاصیت انعکاس و بازتابش بسیار بالا در روشنایی و نورگیری خانه و وسیع تر جلوه دادن محل مورد نظر بسیار کاربرد داردو نقش بسزایی ایفا می کند. امروزه آینه های تزیینی در قالب آینه های دکوراتیو در این مورد نیز دخیل هستند.

در دکوراسیون های متفاوت از انواع آینه ها می توان بهره گرفت. از جمله آینه های دکوراتیو، استفاده از آینه در لوسترسازی و پوشش دیوار ها و استفاده از آینه های قدی در اتاق خواب و … .

آینه های دکوراتیو

استفاده از آینه در دکوراسیون با توجه به ویژگی های ذکر شده بسیار مورد توجه قرار گرفته است و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه بوده و نتیجه شگفت انگیزی به دنبال خواهد داشت.

 

آینه در نزد ایرانیان

ایرانیان از دیرباز برای آینه ارزش خاصی قائل بودند و آینه را نماد زلال و شفافیت و بی آلایه بودن می دانستند. در دوران های هخامنشاین استفاده از آینه مرسوم بوده است و در مکان های مختلفی از ان بهره ی گرفتند. همچنین از آینه در مراسم های رسمی و مهم خود استفاده می کنند. در بسیاری از موارد، در معماری محل های با ارزش و مهم ایرانیان، از آینه کاری استفاده می شود مانند حرم حضرت امام رضا (ع). استفاده از آینه در مراسم عقد و عروسی، سفره هفت سین، استفاده از آینه و قرآن هنگام نقل مکان به محل جدید و … از جمله مواردی هستند ارزش و احترام ایرانیان را به اینه نمایان می سازد.

 

دریافت خدمات آینه کاری منزل

برای مشاوره ی رایگان در مورد خدمات آینه کاری منزل توسط تیم گلس مدا می توانید با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳ به طور مستقیم تماس بگیرید.

خوشحال می شویم نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق و پیروز باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره واتساپی
تماس مستقیم 09123577053