روش های حکاکی روی آینه

حکاکی روی آینه ها به چند راه صورت می گیرد؟

حکاکی روی آینه یکی از قدیمی ترین هنر های ایرانیان بوده است و می توان کار حکاکی روی آینه را با به کار بردن از انواع ابزارها انجام داد که بهترین آنها، دستگاه حکاکی لیزر است که می تواند در زمان کمی نمونه کارهای زیبا و ارزشمندی بسازد.

به طور کلی حکاکی روی اجسام متفاوت باعث زیباتر شدن آن ها می شود صحیح است از وقتی که دستگاه های حکاکی روی شیشه به ایران وارد شد طراحان دکوراسیون شیشه و آینه هایی که روی آن تصاویر گوناگونی را چاپ می کردند به یکباره به سمت حکاکی روی آینه و شیشه تمایل پیدا کرده است.

 

روش های حکاکی روی آینه

حکاکی

حکاکی: ایجاد طرح و نقش روی فلزات و شیشه و آینه و چوب و سایر متریال ها می باشد. این عمل با ایجاد برجستگی و فرورفتگی به کمک ابزار فلزی که می ‌تواند مغار پیچ گوشتی یا چاقو هم باشد، صورت می گیرد. یکی از شیوه های حکاکی به کار بردن از موم عسل جهت پوشش ضد اسید و قلم نی جهت طراحی و اسید فلوریدریک در جهت ثابت نگه داشتن طراحی است که به طرزی است که با موم عسل مایع روی نگین را می پوشانند و بعد از سرد و جامد شدن موم با قلم نی که برعکس قطع خورده روی عقیق طراحی می کنند و بعد چند قطره اسید روی بخش های طراحی شده قرار می دهند و با آب ولرم می شویند، حال طراحی ثابتی روی عقیق به دست می آید که می‌تواند با ابزار و مته‌های حکاکی آن را عمیق کند.

متأسفانه به کار بردن از دستگاه‌های حکاکی امروزه ضربه سختی به هنر کهن حکاکی و هنرمندان این رشته زده ‌است و روح هنری حکاکی را زیر سؤال برده، ولی سرعت انجام حکاکی را خیلی زیاد کرده است و مزایای خاص خود را دارد ولی از نظر هنری ارزش زیادی ندارد.

دستگاه ‌های حکاکی با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا که به توسط مکانیسم حرکتی ریل است.

بیرینگ و استپر موتور، به قلم ‌های قوی حکاکی از جنس تنگستن نیاز دارند. کار باید که یکی از سخت‌ترین مواد محسوب می شود مجهّز شده باشد.

تصور کنید که این قلم می‌ تواند با قلم از جنس سرامیک عوض شود. فرامین حک از دو راه به مکانیسم انجام می شود. شیوه اول به وسیله رایانه انجام می شود که با وجود نرم‌افزار ویژه دستگاه، توسط هر نرم‌افزار قابل اجرا در ویندوز قابل تنظیم است و خروجی آن را مانند یک پلاتر حرفه‌ای حکاکی می ‌کند.

شیوه دوم از راه خود دستگاه است که حک های ساده در اندازه حروف و اعداد به اضافه شماره سریال تولیدی دستگاه را می‌تواند بدون نیاز به رایانه حکاکی کند. حکاکی بر روی نگین را با وسیله های مختلف صورت می گیرد مثل فرز دندانپزشکی یا با به کار بردن از مته‌های حکاکی.

از قدیمی‌ترین حرفه‌ها که ایرانیان نقش ویژه‌ای در آن داشتند حکاکی است.

 

حکاکی روی انواع اینه ها

  1. حکاکی آینه های رنگی
  2. حکاکی روی آینه آنتیک
  3. حکاکی روی آینه کریستال
  4. حکاکی روی آینه سه بعدی
  5. حکاکی روی آینه به روش لوزی
  6. حکاکی روی آینه به روش مربعی

 

حکاکی روی آینه
حکاکی روی آینه

 

حکاکی روی آینه رنگی

در دو صنعت شیشه و آینه گلس مدا با بهره گیری از ترکیبات شیمی آینه های رنگی طلایی ، شامپاینی ، آبی و سبز تولید می شود کارکرد حکاکی روی آینه های رنگی نیز شبیه آینه های آسان شکل می گیرد.

 

حکاکی روی آینه آنتیک

آینه هایی که اسیدکاری شده اند یا آنتیک اغلب به صورت مربعی و مستطیلی شکل حکاکی می شوند ضمنا این نوع آینه ها به علت نمای گوناگون و نامنظم با نام آینه کثیف نیز می شناسند.

 

حکاکی روی آینه کریستال

آینه های شفاف به سه دسته ی فلوت ، سوپر کلیر و کریستال تقسیم بندی می شوند که در این میان آینه کریستال یا اکسترا کلیر دارای بیشترین میزان شفافیت است و بهترین انتخاب به حساب می آیند.

 

حکاکی روی آینه سه بعدی

برای تولید آینه های سه بعدی در ابتدای  کار باید آینه را با اندازه های استاندارد برش داد و بعد تعدادی آینه ابزار خورده با طول آینه اصلی و عرض ۱۰ سانتی متر به صورت مورب به آینه اصلی بچسپانید.

 

حکاکی روی آینه به روش لوزی

اینگریوینگ به راه های گوناگونی روی آینه اعمال می شود ولی بهترین آن ها حکاکی به راه لوزی است در این روش آینه دقیقا شبیه آینه های لوزی ساخته می شود با این تفاوت که آینه برش داه نمی شود بلکه طرح لوزی روی آینه تشکیل می شود.

 

حکاکی روی آینه به روش مربعی

یکی دیگر از روش های آینه کاری روی دیوار آینه کاری مربعی نام دارد که برای اجرای اینگریوینگ این طرح تعدادی مربع با دقت به اندازه های آینه روی آن حکاکی خواهد شد، این راه در ساختمان هایی که ارتفاع بلندی دارند استفاده می شود.

 

 

برای بازدید و مشاوره ی رایگان پروژه های آینه کاری و خدمات شیشه با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳ تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

By گلس مدا

آینه کاری، آینه آبشاری، آینه آبی، آینه برنز، آینه بلژیکی، آینه کریستالی، آینه دکورایتو، آینه دودی، آینه سبز، آینه سنتی، آینه شامپاینی، آینه طلایی، آینه کریستال، آینه مسی، شیشه لاکوبل، شیشه بین کابینت، شیشه رنگی، شیشه سند پلاست، شیشه طرحدار، شیشه هوشمند، استندگلس، دور دوشی حمام، کابین دوش حمام، ترنسپرنت

پست های مرتبط

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *