کاربرد شیشه و آینه در کشور ایران

کاربرد شیشه و آینه در کشور ایران

شیشه در اشکال گوناگون در زمینه ها و بخش های مختلف در زندگی روزمره افراد کاربردی می باشد که ما قصد داریم در این مقاله به کاربرد آن در کشور ایران بپردازیم.

شیشه و آینه کاری از زمان های خیلی قدیم در فرهنگ و معماری ایران شکل گرفته و کاربردی می باشد و افراد زیادی برای نمای داخلی و ظاهری ساختمان ها و یا تزیینی از آن ها استفاده نموده است.

 

کاربرد شیشه و آینه در کشور ایران

انواع شیشه و آینه

شیشه ها و آینه ها در طرح های زیادی ایجاد شده است برای مثال:
  • آینه های مات برای در و پنجره ها ساخته و کاربردی شده است.
  • آینه های کریستالی که برای تزیین در نمای داخلی ساختمان ها بکار می رود.
  • آینه های مقعر و محدب که در آزمایشگاه ها و راهنمایی رانندگی کاربرد زیادی دارد.
  • شیشه های دو جداره که امروزه برای پنجره و در ها تولید می شود.
  • شیشه های نشکن که در برابر ضربه و حرارت مقاوم می باشند.

 

کاربرد شیشه ها و آینه ها

زمان های قدیم از آینه های رنگی بیشتر برای در و پنجره های واحد های مسکونی و یا جاذبه های گردشگری استفاده می کردند زیرا نمای خاص و جالبی را به آن ها می داد که امروزه با مدرن شدن و تنوع زیاد شیشه ها نقش آن در زندگی ایرانیان کمتر شده است و برای تزیین وسایل از آن ها استفاده می کنند برای مثال در کافه ها و رستوران های سنتی بیشتر از آینه ها و شیشه های رنگی استفاده می شود.

در تمام مکان های مذهبی و مساجد موجود در کشور از آینه کاری ها و شیشه های رنگی استفاده شده است و یک ظاهر خاص و زیبایی را به وجود آورده است برای مثال تمامی حرم امام رضا از آینه کاری های دست افراد ساخته شده است که طرح های زیادی و جالبی را ایجاد نموده اند و توانسته است توجه کاربران زیادی را جلب نماید.

امروزه از شیشه ها و آینه ها مدرن تر استفاده شده است برای مثال از شیشه ها و آینه ها در تزیین خانه استفاده می کنند از شیشه های کریستالی و شیشه های برنز برای تهیه ی میز و بوفه ها بکار برده شده است.

با استفاده از آینه های طلایی، آینه های آبشاری، شیشه های طرح دار توانسته اند بر روی دیوار ها و یا بخش هایی از خونه برای مثال ساخت اتاق ها و یا ساخت جزیره در آشپز خانه ها و یا کابین دوش حمام استفاده نمایند.

همان طور که گفته شد از شیشه ها و آینه ها در بخش های مختلفی بکار برده شده است و توانسته است یک جذابه گردشگری را ایجاد نماید برای مثال در شهر هایی مثل شیراز، رشت از شیشه های رنگی و طرح دار بسیار استفاده شده است و یا شیشه های نشکن برای ساختمان ها در شهر تهران کاربرد زیادی داشته است.

چرا شیشه و آینه علاقمندان زیادی دارد

آینه ها و شیشه ها باعث می شود تا آن ساختمان و بنا جذاب تر دیده شود علاوه بر آن می توانند نور طبیعی زیادی را به محیط بدهند و باعث بزرگ تر دیده شدن آن محیط شوند به همین خطر کاربران برای مکان های کوچک و کم نور از پنجره و آینه های زیادی استفاده می کنند تا بتوانند با استفاده از آن یک معماری اصولی و خوبی را انجام دهند.

 

ساختمان ها با نمای شیشه ای در ایران

یک سری از ساختمان ها از شیشه برای شکل ظاهری استفاده کردند برای مثال:

ساختمان صدا و سیما یک ساختمان شیشه ای می باشد که که تمامی اتاق ها و بخش های آن را شیشه تشکیل داده و نمای زیبایی را بوجود آورده است.

بیشتر مراکز خرید و یا ساختمان های دولتی مثل بانک مرکزی، بانک تجارت موجود در کشور نمای شیشه ای دارند که ظاهر خوبی را بوجود آورده است.

همچنین یک رستوران شیشه در کیش ساخته شده است که توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده و توانسته مرکز تفریحی خوبی برای کاربران قرار بگیرد.

 

تاریخچه ی شیشه در ایران

 

جمع بندی

بطور کلی می توان گفت شیشه و آینه امروزه دربخش های مختلفی بکار گرفته می شود و افراد توانسته اند آینه ها و شیشه ها را در طرح ها و انواع مختلفی بسازند تا کاربران بتوانند در قسمت های مختلف از آن ها استفاده نمایند.

 

 

برای بازدید و مشاوره ی رایگان پروژه های آینه کاری و خدمات شیشه با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳ تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

By گلس مدا

آینه کاری، آینه آبشاری، آینه آبی، آینه برنز، آینه بلژیکی، آینه کریستالی، آینه دکورایتو، آینه دودی، آینه سبز، آینه سنتی، آینه شامپاینی، آینه طلایی، آینه کریستال، آینه مسی، شیشه لاکوبل، شیشه بین کابینت، شیشه رنگی، شیشه سند پلاست، شیشه طرحدار، شیشه هوشمند، استندگلس، دور دوشی حمام، کابین دوش حمام، ترنسپرنت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *