کاربرد شیشه در سازمان انتقال خون

کاربرد شیشه در سازمان انتقال خون

شیشه ها علاوه بر استفاده در ساختار های کلی ساختمان ها در قالب درب و پنجره و پارتیشن ها و غیره، در مشاغل نیز کاربرد های خاصی دارند.

شیشه های مورد استفاده در مشاغل نه به طور مستقیم و شیشه ها خام بلکه به کار گرفته شده در ساختار ابزار ها و وسایل تولیدی هستند.

برای مثال یخچال هایی با درب های شیشه ای جهت نگهداری خون و فرآورده های خونی در سازمان انتقال خون و بیمارستان ها استفاده می شوند و سایر تجهیزات آزمایشگاهی چه در سازمان انتقال خون و چه در آزمایشکاه های پاتولوژی دیگر، همگی از ابزار هایی شیشه ای استفاده می کنند که به طور خاص جهت استفاده در آن محل ها و با کاربری خاص تولید شده اند.

 

کاربرد شیشه در سازمان انتقال خون

یخچال بانک خون و انواع آن

یخچال های بانک خون از تجهیزات اولیه و اساسی هر سیستم خون شناسی و انتقال خونی می باشد که در جهت دخیره خون و فرآورده های آن مورد استفاده قرار می گیرند.

این یخچال ها در جهت نگهداری صحیح و بهینه خون و سلول های آن و حفظ خواص و شرایط آن ها استفاده می شوند.

شیشه های مورد استفاده در ساختار یخچال ها عمدتا از شیشه های تخت می باشد که با نام شیشه های فلوت و یا شیشه های ویترینی نیز شناخته می شوند.

این یخچال ها دارای طبقاتی قابل جابه جایی بوده علاوه بر اینکه تمام یخچال های صنعتی نیز در جهت نگهداری نمونه های مختلف این قابلیت و انعطاف را دارا می باشند.

یخچال های صنعتی در ابعاد رومیزی تا ایستاده در بازار موجودند اما یخچال های نگهداری خونو فرآورده های آن تنها به صورت ایستاده و در حجم های مختلف ۱۰۰ تا ۸۰۰ لیتری در بازار موجودند که تنها در مواردی با یکدیگر متفاوتند از جمله:

  • تعداد قفسه های کشو
  • ظرفیت نگهداری

یخچال های نگهداری خون دارای شیشه های دو جداره هستند و داخل یخچال مجهز به فن و سیستم برودتی، آلارم و ریکوردر می باشد.

 

ظروف شیشه ای

از وسایل و ظروف شیشه ای دیگری نیز در آزمایشکاه های سازمان انتقال خون استفاده می شود که اغلب به جهت استریل شدن راحت همچنین شفافیت برای تست های مدنظر از شیشه ساخته می شوند.

بشر، ارلن مایر، لوله های آزمایش، دکانتور ها و غیره همگی از ابزار های آزمایشکاهی شیشه ای هستند که به کاربرد هریک از آن ها نگاهی خواهیم کرد.

لوله های آزمایش شیشه ای بوده و جهت گرم کردن و نگهداری مایعات، محلول ها و خون مورد استفاده قرار می گیرند ضمن اینکه ساختار ته گرد آن ها به دلیل ایجاد مقاومت در برابر حرارت مستقیم می باشد تا مانعی برای شکسته شدن آن ها باشند.

بشر ها نیز یکی دیگر از ظروف شیشه ای مورد استفاده در آزمایشگاه ها هستند که به لیوان آزمایشکاهی نیز معروفند.

بشر ها اغلب شیشه ای هستند اما در انواع پلاستیکی نیز ساخته و مورد استفاده هستند ضمن اینکه ظروف شیشه ای در جهت گرم کردن و حل کردن برخی ماده ها خورنده بیشترین کاربرد را دارند و از شیشه های نشکن یا پیرکس ساخته شده اند.

ارلن مایر ها نیز ظروفی مخروطی شکل هستند که جهت مخلوط و گرم کردن مایعات به کار برده می شوند و جنس آن ها نیز پیرکس می باشد.

در آزمایشگاه ها به خصوص آزمایشگاه های شیمی و تحقیقاتی ظروفی برای اندازه گیری حجم مایعات وجود دارند که به آن ها بورت گفته می شود و پرکاربرد ترین آن ها بورت های شیشه ای شیردار هستند.

 

شیشه ابزار خورده

 

جمع بندی

استفاده از شیشه در مشاغل مختلف بنابر کاربرد ها، متنوع بوده برای مثال در سازمان انتقال خون و نگهداری از خون و فرآورده های آن از وسایلی استفاده می شود که در ساختار آن ها شیشه به کار رفته است.

یخچال های نگهداری خون، سلول های خونی و پلاسما، از جمله وسایل های اساسی سازمان انتقال خون و بیمارستان ها می باشد که دارای درب های شیشه ای از جنس شیشه های دو جداره می باشد.

یخچال های سازمان انتقال خون دارای انواع مختلفی از لحاظ حجم بوده که بنابر تغییر و افزایش حجم آن ها، به تعداد طبقات و کشوهای یخچال ها افزوده می شود.

دیگر وسایل شیشه ای مورد نیاز در سازمان انتقال خون از ابزار های آزمایشگاهی می باشد که همگی از جنس پیرکس بوده و اکثریت آن ها که در تماس با آتش قرار می گیرند، دارای ساختاری ته گرد می باشند تا از شکستگی آن ها جلوگیری شود.

 

 

برای بازدید و مشاوره ی رایگان پروژه های آینه کاری و خدمات شیشه با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳ تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

By گلس مدا

آینه کاری، آینه آبشاری، آینه آبی، آینه برنز، آینه بلژیکی، آینه کریستالی، آینه دکورایتو، آینه دودی، آینه سبز، آینه سنتی، آینه شامپاینی، آینه طلایی، آینه کریستال، آینه مسی، شیشه لاکوبل، شیشه بین کابینت، شیشه رنگی، شیشه سند پلاست، شیشه طرحدار، شیشه هوشمند، استندگلس، دور دوشی حمام، کابین دوش حمام، ترنسپرنت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *