کاربرد شیشه در داروخانهکاربرد شیشه در داروخانه

کاربرد شیشه در داروخانه

شیشه ها در ساخت ظروف و وسایل مختلفی دخیل هستند که به صورت روزمره مورد استفاده ما قرار دارند و تا بحال شاید به فراوانی استفاده از شیشه در اطرافمان دقت نکرده باشیم اما بسیار بیشتر از تصور ما خواهد بود.

شیشه ها در ساختمان ها به عنوان پایه ای ترین مصالح مورد استفاده می باشند ضمن اینکه در ساخت ظروف و وسایل دکوراتیو نیز کاربرد های فراوانی دارند اما در بسیاری از مشاغل در موارد خاصی به کار گرفته می شوند که یکی از این مشاغل داروسازی ها و داروخانه ها هستند.

استفاده از شیشه ها جهت ساخت ویال ها و ظروف نگهداری دارو و مواد شیمیایی یکی از کاربرد های به خصوص شیشه ها می باشد.

 

کاربرد شیشه در داروخانه

شیشه ویال و شیشه مواد شیمیایی

شیشه های ویال که با نام های فیال یا فلاکون هم مشهور هستند به نوعی بطری های پلاستیکی به حساب می آیند چرا که امروزه از پلاستیکی همانند پلی پروپیلن جهت ساخت ویال ها استفاده می شود اما ویال های شیشه ای نیز به همان فراوانی موجودند.

از ویال ها در جهت ذخیره، نگهداری و حمل آسان دارو ها به صورت های:
  • مایع
  • پودر
  • کپسول؛ استفاده می گردد ضمن اینکه از این ظروف برای نگهداری نمونه های پزشکی و بافتی نیز استفاده می شود که یکی از این کاربرد ها مربوط به دستگاه های کروماتوگرافی تحلیلی می باشد.

ویال ها در ابعاد مختلف و بنابر دوز های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و به طو عمده شیشه های تک دوز یک بار مصرف می باشند اما ویال های چند دوز را می توان به تعداد دوز ها مورد استفاده قرار داد.

ویال های شیشه ای در چندین نوع در بازار عرضه می گردند:
  • ویال پیچ
  • ویال لب (بسته بندی با پنبه)
  • ویال چنگک (بسته بندی با درچوش پلاستیکی)

ویال های پلاستیکی اصولا از درب های پلاستیکی ساخته می شوند و بسته بندی آن ها به طوری متفاوت از ویال های شیشه ای صورت می گیرد ضمن اینکه درپوش ویال های پلاستیکی لولایی بوده و با فشار و یا ضربه به صورت کاملا ناگهانی بسته می شود.

ظروفی نیز جهت نگهداری مواد شیمیایی در آزمایشگاه ها به کار گرفته می شوند که بیشتر مواد اسیدی و خورنده در ظروف شیشه ای و سایر مواد معمولی در ظروف پلاستیکی که همگی تیره هستند و لیبل گذاری می شوند، نگهداری خواهند شد.

 

کاربرد شیشه در فروشگاه لوازم آزمایشگاهی

 

ساختار ویال ها

ویال های موجود در ایران عمدتا وارداتی هستند اما ظروف نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی در کارخانه جات داخلی نیز تولید می گردند که از کیفیت های مطلوبی نیز برخوردار می باشند.

ویال ها به طور اصولی از ناحیه زیرین مسطحی برخوردارند برخلاف لوله های آزمایش مورد استفاده در آزمایشگاه ها که انتهای گرد دارند و حتما باید در جعبه رک نگهداری شوند.

ویال های کوچک با نام لولا یا ویپ همانطور که گفته شد مورد کاربرد در ضربه و فشار می باشند و از انتهای گرد برخوردارند ضمن اینکه ویال های بطری کوچک که اکثرا مورد استفاده در آزمایشگاه ها می باشند با نام بطری های بیژو یا مک کارتی نیز مشهورند.

ویال های بطری بیژو به طور معمول کوچک تر و در حجمی برابر با ۱۰ میلی لیتر عرضه می شوند.

علاوه بر آزمایشگاه های سلولی، ژنتیک و تشخیص طبی، از ویال ها در سیستم آزمایشگاهی پزشکی قانونی جهت حل و فصل جرم و جنایات موجود در جامعه استفاده می شود.

همچنین از ویال ها جهت حفظ و نگهداری مشاهدات و اسناد صحنه های جرم توسط محققین پلیس نیز کاربرد خواهند داشت بنابراین ویال ها یک عنصر اصلی در سیستم دادرسی کیفری می باشند.

شیشه های پنی سیلین، سفازولین و غیره نیز از دسته ویال ها می باشند که جهت نگهداری از پودر تزریقی مورد استفاده قرار می گیرند و در سایز های مختلفی به کشور وارد می شوند.

 

کاربرد شیشه در عینک سازی

 

جمع بندی

شیشه ها یکی از اساسی ترین متریال های مورد استفاده بشر در تمام مراحل زندگی روزمره هستند که توجه چندانی به اهمیت وجود آن ها نمی شود.

شیشه ها مورد استفاده در مشاغل مختلف و در کاربرد های خاص می باشند که یکی از آن ها در صنعت داروسازی و داروخانه ها می باشد ضمن اینکه از ویال ها در آزمایشکاه ها نیز استفاده خواهد شد.

از ویال ها در جهت حفظ اسناد صحنه جرم در پزشکی قانونی و نگهداری و حمل داروهای مختلف در آزمایشکاه ها، بیمارستان ها و داروخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ویال ها در دو نوع کلی پلاستیکی و شیشه ای در بازار موجودند که بسته بندی آن ها به صورت های مختلفی صورت می پذیرد.

 

 

برای بازدید و مشاوره ی رایگان پروژه های آینه کاری و خدمات شیشه با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳ تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

By گلس مدا

آینه کاری، آینه آبشاری، آینه آبی، آینه برنز، آینه بلژیکی، آینه کریستالی، آینه دکورایتو، آینه دودی، آینه سبز، آینه سنتی، آینه شامپاینی، آینه طلایی، آینه کریستال، آینه مسی، شیشه لاکوبل، شیشه بین کابینت، شیشه رنگی، شیشه سند پلاست، شیشه طرحدار، شیشه هوشمند، استندگلس، دور دوشی حمام، کابین دوش حمام، ترنسپرنت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *