کاربرد شیشه در آزمایشگاه تشخیص طبی

کاربرد شیشه در آزمایشگاه تشخیص طبی

به کارگیری ظرف های شیشه ای و در انجام تست های بسیاری در آزمایشگاه ها کاربرد دارند ضمن اینکه از ظرف های پلاستیکی نیز در این مکان بهره برده می شود اما با توجه به مواد شیمیایی مورد استفاده که امکان ذوب پلاستیک را دارند، ظروف شیشه ای از جایگاه مطمئن تری برخوردارند.

زیست شناسان و محققین یکی از طرفداران شیشه ها و ظروف شیشه ای آزمایشگاهی هستند چرا که در عین قیمت مطلوب، با توجه به ساختار های مورد نیاز طراحی می شوند و در برابر انواع موارد شیمیایی مقاوم هستند.

این یک مزیت بسیار مهم است که با توجه به هزینه ای که پرداخت می شود، ظروف از کیفیت و ماندگاری بالایی برخوردار باشند.

 

کاربرد شیشه در آزمایشگاه تشخیص طبی

مزایای شیشه های آزمایشگاهی

شیشه ها از مقاومت بالایی در مقایسه با پلاستیک در برابر بسیاری از مواد شیمیایی آزمایشگاهی به خصوص:
  • هیدروفلوئوریک اسید
  • باز ها
  • همچنین در برابر حرارت حاصله از آن ها برخوردار هستند.

شیشه ها در مقابل بسیاری از حلال ها نیز مقاومت بالایی داشته ضمن اینکه در هنگام ترکیب مواد در ظروف شیشه ای، احتمال ترکیب ماده شیمیایی با ترکیبات ساختاری ظرف وجود ندارد و ناخالصی اضافه ای وارد ماده شیمیایی محتوی شیشه نخواهد شد.

مزیت های دیگر شیشه های مورد استفاده در آزمایشگاه ها قابلیت شستشوی آن ها، شفافیت و مقاومت در برابر حرارت بالا می باشد که این موارد شیشه ها را انتخاب مناسبی جهت نگهداری و انجام واکنش های شیمیایی می سازد.

در کار با شیشه های آزمایشگاهی باید به توانایی و محدودیت آن ها توجه داشت چرا که آستانه تحمل حرارت و یا هرگونه شوک طی واکنش شیمیایی در ظروف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اکثر شیشه های آزمایشگاهی از جنس پیرکس هستند بطور مثال شیشه های سودا لایم با دارا بودن خواص ساختاری برای قرار گیری در برابر مواد و شوک های حرارتی و شیمیایی محدودی کاربرد خواهند داشت و بیشترین کاربری آن ها در ساخت و تولید پیپت و پلیت های آزمایشگاهی است.

نمونه دیگری از این شیشه ها، شیشه های بروسیلیکات هستند که از لحاظ ساختاری قابلیت های بالایی داشته و از استحکام بالایی در برابر بسیاری از مواد شیمیایی قوی و حرارت های بالا برخوردار هستند.

 

منظور از شیشه های کالکوژنی چیست؟

 

شیشه آزمایشگاهی

ظروف و شیشه های آزمایشگاهی در طیف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند و انواع و اقسام متنوعی دارند.

بیشترین کاربرد ظروف شیشه ای امروزه به آزمایشگاه های تحقیقاتی تعلق داشته و در اکثر موارد در آزمایشگاه های تشخیص طبی از ظروف پلاستیکی استفاده می کنند چرا که با اسید ها و باز های قوی سرو کار ندارند.

شیشه ها با استفاده از دستگاه های پیشرفته و به روز با توجه به طراحی های مورد نیاز محققان ساخته می شوند که در اشکال و ابعاد متنوعی قابل عرضه هستند.

در هنگام استفاده از ظروف شیشه ای در آزمایشگاه ها باید به نکاتی توجه داشت چرا که این شیشه ها در عین کاربردی بودن، بسیار خطر آفرین می باشند و در کثری از ثانیه امکان انفجار آن ها در اثر ترکیب و یا افزودن ماده ای شیمیایی و دور از تحمل ظرف وجود خواهد داشت.

ظروف و شیشه های حجمی در برابر حرارت بسیار حساس بوده و احتمال شکستن آن وجود دارد همچنین نباید ظروف را در مقابل شوک های حرارتی قرار داد چرا که امکان احتراق یا انفجار وجود خواهد داشت و شما در هنگام کار با این گونه ظروف باید از دستکش و عینک مناسب استفاده کنید.

 

کاربرد شیشه در رادیولوژی و سونوگرافی

 

جمع بندی

استفاده از شیشه و ظروف شیشه ای در آزمایشگاه های تشخیص طبی بسیار کمتر از آزمایشگاه های تحقیقاتی است ضمن اینکه بهره گیری از ظروف شیشه ای در مقابل ظروف پلاستیکی از مزایای بیشتری برخوردار است.

ظروف شیشه ای در دو دسته با آستانه تحمل های متفاوتی ساخته می شوند؛ یکی با مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و دیگری با محدودیت تحمل در مقابل مواد شیمیایی.

شیشه ها و ظروف آزمایشگاهی با توجه به طراحی ساختاری و خواص شیمیایی که باید دارا باشند، تولید و عرضه می گردند تا به بهترین نحو بتوان از آن ها استفاده کرد.

 

 

برای بازدید و مشاوره ی رایگان پروژه های آینه کاری و خدمات شیشه با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۷۰۵۳ تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

By گلس مدا

آینه کاری، آینه آبشاری، آینه آبی، آینه برنز، آینه بلژیکی، آینه کریستالی، آینه دکورایتو، آینه دودی، آینه سبز، آینه سنتی، آینه شامپاینی، آینه طلایی، آینه کریستال، آینه مسی، شیشه لاکوبل، شیشه بین کابینت، شیشه رنگی، شیشه سند پلاست، شیشه طرحدار، شیشه هوشمند، استندگلس، دور دوشی حمام، کابین دوش حمام، ترنسپرنت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *